Χρυσό μετάλλιο η Δέσποινα Αθηναίου, στο ευρωπαϊκό τουρνουά ξιφασκίας

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Χαλκιδέα αθλήτρια Δέσποινα Αθηναίου, στο ευρωπαϊκό τουρνουά ξιφασκίας στο ΟΑΚΑ - European Fencing Tournament Circuit 2018, στην κατηγορία U10.
Η αθλήτρια νίκησε με σκορ 10 - 7, την αντίπαλό της από την ομάδα της Τουρκίας, και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία κάτω των 10 ετών, και το χρυσό μετάλλιο.
Η Δέσποινα Αθηναίου είναι αθλήτρια του αθλητικού ομίλου ξιφασκίας Χαλκίδας, έχει προπονητή το Δημήτρη Βασιλάκο, και κατάγεται από τη Δροσιά.
Ο α.ο. ξιφασκίας Χαλκίδας πήρε μέρος στο ευρωπαϊκό κύπελλο στις 17 και 18 Φεβρουαρίου στο ΟΑΚΑ, με οκτώ αθλητές και αθλήτριες.